Generálni partneri

mesto Ružomberok

Hlavní partneri

AAA Auto – Autocentrum

Hlavní mediálni partneri

Partneri


Mediálni partneri

Aktuality

31. 5. 2014 - Deň desať

Turnaj vyvrcholil posledným kolom so skorým začiatkom o 9:00. Najsilnejšie dve družstvá hrali v poslednom kole a až posledná partia rozhodla, že víťazom Mitropa Cupu pre rok 2014 sa stalo Maďarské družstvo a Nemci sa posunuli na druhé miesto. Talianskym ženám stačila k prvenstvu v súťaži aj remíza so Slovinskom. Z množstva záujemcov o normu na titul podmienky splnili len 2 dievčatá: Exler a Wozniak a jeden chlapec Jarmula. Najlepší progres na turnaji uhral Peter Acs z Maďarska. Tretie miesto v Open turnaji po remíze získalo družstvo Slovenska. V ženskej časti turnaja druhé skončili Nemky a bronz cestuje do Rakúska.

Výsledky - OPEN
Slovensko A 2 : 2 Poľsko
Slovensko B 2 : 2 Francúzsko
Česko 2½ : 1½ Rakúsko
Nemecko 1½ : 2½ Maďarsko
Švajčiarsko 2½ : 1½ Taliansko
Výsledky - WOMEN
Slovensko A ½ : 1½ Poľsko
Slovensko B 1½ : ½ Česko B
Česko A 0 : 2 Rakúsko
Nemecko 2 : 0 Maďarsko
Slovinsko 1 : 1 Taliansko

Dovidenia o rok v Rakúsku na MITROPA CUP 2015, ďakujeme za sledovanosť a tešíme sa do skorého sledovania.

30. 5. 2014 - Deň deviaty

Predposledný deň Mitropy odštartoval konferenciou. Súčasťou bola aj prezentácia čestného hosťa Mitropy Zuraba Azmaipashviliho (bývalý sekundant Garry Kasparova). Zuraba zahájil predposledné kolo. V prestížnom duele si Nemci najtesnejším výsledkom poradili s Talianmi a v poslednom kole zajtra sa v priamom súboji medzi Nemeckom a Maďarskom rozhodne o víťazovi. Slovenskí muži v posilnenej zostave o slovenskú jednotku veľmajstra Jana Markoša si poradili s Francúzkom a dostali sa priebežne na bronzovú pozíciu. V ženskom turnaji si situáciu skomplikovali Talianky, ktoré prehrali s družstvom Nemecka. Domáce dievčatá nenadviazali na včerajšie víťazstvo, keď A prehralo s českým B družstvom a slovenské B podľahlo Rakúsku. Slovenské B v turnaji Open prekvapujúco uchmatli bod favoritom z Rakúska, aj vďaka výhre Viktora Gažíka. Napriek suverénnym Taliankám je po dnešnom dni všetko otvorené, nakoľko neudržali svoj náskok v turnaji.

Výsledky - OPEN
Poľsko 3 : 1 Švajčiarsko
Taliansko 1½ : 2½ Nemecko
Maďarsko 2½ : 1½ Česko
Rakúsko 2 : 2 Slovensko B
Francúzsko 1½ : 2½ Slovensko A
Výsledky - WOMEN
Poľsko ½ : 1½ Slovinsko
Taliansko ½ : 1½ Nemecko
Maďarsko 1 : 1 Česko A
Rakúsko 2 : 0 Slovensko B
Česko B 1½ : ½ Slovensko A

Priebežne vedú v Open turnaji Nemci, Maďari sú druhí a v ženskom turnaji vedú Talianky, druhé sú Nemky a tretie Maďarky.

29. 5. 2014 - Deň ôsmy

Pomaly sa schyľuje ku koncu turnaja a boj o medaile sa vyjasňuje. V ženskej kategórii si Talianky upevňujú prvé miesto a prvým víťazstvom sa Maďarky dostali na 3. miesto. Zatiaľ sú bez prehry a odohrali 6 remíz. V mužskej kategórii pokračujú vo vynikajúcich výsledkoch Maďari. Všetko sa rozhodne v poslednom sobotňajšom kole, kde si Maďari zmerajú sily s vedúcim Nemeckom. Zálusk na 3. miesto majú až 3 družstvá: Taliansko, Rakúsko a slovenské A družstvo. Podľa individuálneho výkonu sú doteraz najlepší Slovák Peter Michalík a Talianka Olga Zimina. Konečne svitá na lepšie časy pre český tím, ktorý uhral skvelý výsledok 2:2 so silnými Talianmi.

Výsledky - OPEN
Francúzsko 3 : 1 Poľsko
Slovensko A 3 : 1 Rakúsko
Slovensko B 0 : 4 Maďarsko
Česko 2 : 2 Taliansko
Nemecko 3 : 1 Švajčiarsko
Výsledky - WOMEN
Česko B 1 : 1 Poľsko
Slovensko A 1½ : ½ Rakúsko
Slovensko B 0 : 2 Maďarsko
Česko A ½ : 1½ Taliansko
Nemecko 1½ : ½ Slovinsko

Dnes podvečer sa v rámci Mitropa Cup slávnostne otváralo šachové ihrisko v materskej škôlke, ktoré otvoril olympijský víťaz Sergej Movsesian. Na podujatie večer dorazili známe šachové tvare, prezident rakúskej šachovej federácie Robert Zsifkovits, bývalý majster Európy a sekundant legendárneho Garry Kasparova Zurab Azmaiparashvili a nemecký šachový prezident Horst Metzing. Deň zakončila Mitropa párty v Átriu hotela Kultúra, dejiska Mitropa Cup.

28. 5. 2014 - Deň siedmy

Štyri vysoké víťazstvá! Rakúska reprezentácia si poradila s Francúzmi, Nemcami a Poliakmi, Maďari so slovenským A družstvom a Taliani so slovenským B. Všetci jednoznačne vyhrali 3,5 : 0,5, jediná remíza bola v stretnutí Švajčiarska s Českou republikou. Po tomto kole sa domáce A prepadlo až na 5. miesto. Priebežne vedú v turnaji Nemci, ktorí majú 10 bodov, po 9 bodov majú Maďari a Rakúšania.

Výsledky - OPEN
Poľsko ½ : 3½ Nemecko
Švajčiarsko 2 : 2 Česko
Taliansko 3½ : ½ Slovensko B
Maďarsko 3½ : ½ Slovensko A
Rakúsko 3½ : ½ Francúzsko
Výsledky - WOMEN
Poľsko 1 : 1 Nemecko
Slovinsko 1½ : ½ Česko A
Taliansko 1½ : ½ Slovensko B
Maďarsko 1 : 1 Slovensko A
Rakúsko 1½ : ½ Česko B

V ženskej kategórii konečne naplno bodovalo družstvo Slovinska, ktoré si poradilo s českým A, Talianky hladko porazili Slovenské B a Rakúšanky si poradili s dievčatami českého B družstva. Po remíze si bod do tabuľky pripísali šachistky z Poľska, Nemecka, Maďarska a Slovenského A. Momentálne vedú v tabuľke hráčky z Talianska, ktoré už majú 3 bodový náskok nad druhými Nemkami a 4 body nad tretími Rakúšankami.

27. 5. 2014 - Deň šiesty

Šachové popoludnie dnes odštartovalo oficiálne fotenie delegácií. Hneď na úvod hráčov posilnili energetické nápoje, ktoré rozdávali dievčatá z Wrigley red bull tímu a začalo sa hrať. Unikátny zápas odohrala Monika Motyčáková, ktorá po skvelom útoku vyhrala proti Slovinke Ane Srebrnic. Tomáš Petrík naopak neudržal vežovú koncovku a s talianskym veľmajstrom Godenom, čo znamenalo remízu 2:2 a tak stratu predbežného prvého miesta. Predbežne sa na prvé miesto dostalo Nemecko po tesnej výhre proti Českej reprezentácii. Maďarsko rozdrvilo Francúzsko 3,5 : 0,5 a zajtra hrá so Slovenským A o prvenstvo v tabuľke. Nevydarený deň dnes prischol Poľskej reprezentácii, ktorá prehrala s Rakúskom. Obe české ženské družstvá dnes prekvapili a remizovali so silnými Nemkami a Maďarkami.

Výsledky - OPEN
Rakúsko 2½ : 1½ Poľsko
Francúzsko ½ : 3½ Maďarsko
Slovensko A 2 : 2 Taliansko
Slovensko B 1 : 3 Švajčiarsko
Česko 1½ : 2½ Nemecko
Výsledky - WOMEN
Rakúsko 2 : 0 Poľsko
Česko B 1 : 1 Maďarsko
Slovensko A ½ : 1½ Taliansko
Slovensko B 1½ : ½ Slovinsko
Česko A 1 : 1 Nemecko

Deň sa ukončil večerným kúpaním v Aquarelaxe Dolný Kubín.

26. 5. 2014 - Deň piaty

Hráči mali možnosť ísť sa odreagovať v aquaparku v Dolnom Kubíne, kde boli až do 13:00. Potom už cestovali späť na Mitropu. Na podujatie zavítal aj súčasný olympijský víťaz za družstvo Arménsko Sergej Movsesian. Českému družstvu sa dnes nedarilo, prehralo 6 partií z 8. Naopak Slovenské A družstvo rozdrvilo Švajčiarov 3,5 : 0,5 a vrátili sa na priebežné 1. miesto.

Výsledky - OPEN
Poľsko 3 : 1 Česko
Nemecko 2½ : 1½ Slovensko B
Švajčiarsko ½ : 3½ Slovensko A
Taliansko 2½ : 1½ Francúzsko
Maďarsko 2 : 2 Rakúsko
Výsledky - WOMEN
Poľsko 2 : 0 Česko A
Nemecko 1½ : ½ Slovensko B
Slovinsko 1 : 1 Slovensko A
Taliansko 2 : 0 Česko B
Maďarsko 1 : 1 Rakúsko

Heroický výkon s vysoko favorizovaných družstvom Nemecka podalo Slovenské B družstvo, ktoré tesne prehralo proti favoritovi. Veľkým favoritom z Maďarska sa stále nedarí a nepomohla im ani zmena v zostave, opäť len remizovali s Rakúskom. V ženskej kategórii suverénne vedú Talianky, druhé je Nemecko a tretie sú prekvapujúco mladé Poľky.

25. 5. 2014 - Deň štvrtý

Memoriál Dušana Pečnera, takto rozbiehame nedeľu na Mitrope. Bleskový turnaj na počesť šachovej legendy vyhral po druhý krát GM Mikuláš Maník. Mitropa pokračovala o 15:00. Najväčšie prekvapenie prišlo v zápase slovenských juniorov proti Českej republike, kde sa po výhrach bielych zrodila remíza 2:2. O prvenstvo v tomto kole prišlo Slovenské A družstvo po prehre s Nemeckom.

Výsledky - OPEN
Maďarsko 2½ : 1½ Poľsko
Rakúsko 2½ : 1½ Taliansko
Francúzsko 2 : 2 Švajčiarsko
Slovensko A 1½ : 2½ Nemecko
Slovensko B 2 : 2 Česko
Výsledky - WOMEN
Maďarsko 1 : 1 Poľsko
Rakúsko 0 : 2 Taliansko
Česko B 1½ : ½ Slovinsko
Slovensko A 1½ : ½ Nemecko
Slovensko B 1 : 1 Česko A

Na záver dňa v OPEN turnaji majú až 4. družstvá po 4. body. V ženskej kategórii vedú Talianske hráčky.

24. 5. 2014 - Deň tretí

Tretí deň turnaja priniesol opäť množstvo súbojov a prekvapení. Okrem druhého kola Mitropy Cup sa skončili aj dvojdňové Majstrovstvá Slovenska v rapid šachu. Víťazom sa stal Mikuláš Maník, druhý skončil len s pomocným hodnotením obrovský mladý talent Jerguš Pecháč a tretím bol Vladimír Jacko. Medzi ženami sa majsterkou stala Andrea Briestenská.

V ženskom turnaji po druhom kole vedie Nemecko bez straty bodu, a v OPEN turnaji Slovenské A družstvo.

Výsledky - OPEN
Poľsko 3½ : ½ Slovensko B
Česko 1½ : 2½ Slovensko A
Nemecko 2 : 2 Francúzsko
Švajčiarsko 2 : 2 Rakúsko
Taliansko 2 : 2 Maďarsko
Výsledky - WOMEN
Poľsko 1½ : ½ Slovensko B
Česko A 1 : 1 Slovensko A
Nemecko 2 : 0 Česko B
Slovinsko ½ : 1½ Rakúsko
Taliansko 1 : 1 Maďarsko

Na tretí deň nás čakajú silné súboje, po ktorých sa už pomaly vykryštalizuje, kto bude hrať o cenné kovy na slovenskej MITROPA CUP 2014.

23. 5. 2014 - Deň druhý

Dnešným dňom sa rozbehol 33. ročník MITROPA CUPU. Takisto sa začali aj Slovenské Majstrovstvá v rapid šachu, sprievodná akcia turnaja s účasťou takmer 120 hráčov. O 14:30 sa Mitropa slávnostne otvorila hymnou Slovenskej republiky, príhovormi a speváckym vystúpením. Hneď po otvorení nasledovalo prvé kolo.

Výsledky - OPEN
Taliansko 3 : 1 Poľsko
Maďarsko 2 : 2 Švajčiarsko
Rakúsko 2 : 2 Nemecko
Francúzsko 3 : 1 Česko
Slovensko A 3 : 1 Slovensko B
Výsledky - WOMEN
Taliansko 2 : 0 Poľsko
Maďarsko 1 : 1 Slovinsko
Rakúsko ½ : 1½ Nemecko
Česko B 1 : 1 Česko A
Slovensko A ½ : 1½ Slovensko B

Na záver dňa bola pripravená akcia Živý šach, na ktorú prišlo množstvo návštevníkov aj mimo šachu. Šachovú hru so zaviazanými očami odohral FIDE majster Juraj Druska proti medzinárodnému majstrovi Štefanovi Mazúrovi. Partia skončila remízou v 55-tom ťahu. Po šachu nasledoval veľkolepý 10 minútový ohňostroj.

22. 5. 2014 - Mitropa začína

Všetky krajiny šťastne dorazili na Slovensko. Niektoré po svojej osi, po iných sme poslali 2 autá do Schwechatu. O 8 hodine večer odštartoval míting krajín - technická porada kapitánov družstiev. Po prezentácii organizátorov prišli na rad súpisky, kde všetky družstvá dorazili takmer v nahlásených zostavách, už si len zmenili poradie. Žrebovalo sa poradie družstiev a súperov. Už od zajtra sledujte on-line partie, správy a aktuality z každého dňa na MITROPA CUPE.

Začíname, pohodlne sa usaďte a môžete sledovať.